Te voi urma ...(Te voi urma)
Oriunde ar fi locul unde tu vei juca...(Tu vei juca)
STEAUA acum... (STEAUA acum) STEAUA mereu...(STEAUA mereu)
O singura echipa e-n sufletul meu !

Steaua Bucureşti a învins cu scorul de 1-0 (0-0) formaţia elveţiană Grasshopper Zurich, joi seara, pe teren propriu, în prima manşă a play-off-ului Europa League la fotbal. Unicul gol al partidei a fost marcat de Bogdan Stancu (71).
Steaua a început destul de bine meciul cu ''lăcustele'', iar Bicfalvi a avut o pătrundere periculoasă în min. 2. Tănase (9), Stancu (15) şi Kapetanos (21) au avut şi ei situaţii bune de poartă, dar şi agresiva formaţie elveţiană a fost periculoasă pe contre. Cabanas (14) a fost blocat de Tătătuşanu, care a salvat şi în faţa lui Voser (22). Latovlevici a avut mai multe şuturi bune (31, 33, 41), dar a fost lipsit de şansă, portarul Koenig respingând cu greutate în două rânduri. Koenig a respins şi şutul lui Stoica, iar Kapetanos nu a reuşit să trimită balonul în plasă (43).
La reluare, Steaua a părut ruptă la mijloc, iar oaspeţii au avut ocazii uriaşe de gol. Tătăruşanu a fost salvator în faţa lui Rennella (48, 51), iar meciulo s-a reechilibrat uşor, uşor.
Stancu a tras un şut periculos, prins de portar (62), un avertisment pentru execuţia de senzaţie din minutul 71, când l-a învins pe Koenig cu un şut la vinclu, de la circa 30 de metri.
Cabanas a irosit şansa egalării în minutul 82, mingea expediată de el ocolind de puţin poarta Stelei.
A fost o victorie meritată a Stelei, care are prima şansă la calificare, dar partida de la Zurich va fi una foarte dificilă, cu o echipă tânără, rapidă, agresivă.
La Steaua a debutat oficial cu acest prilej bulgarul Anghelov. Şi pentru Ilie Dumitrescu a fost primul meci în cupele europene ca antrenor al Stelei. Din minutul 90, pe teren au fost doi Emeghara, Ifeanyi la Steaua şi Innocent la Grasshopper, ambii nigerieni.